Hastane Temizliği

Hastane Temizliği

Hastane Temizliğinde dikkat etmiş olduğumuz temel unusurlar. Tüy bırakmayan temizlik bezleri tercih edilmeli ,bez ve kova renkleri kullanım alanına göre beirlenmelidir .Kirli bezle temizliğe devam etmemekteyiz. Sık sık bez değiştirilmekteyiz. Kirlenen bezler sıcak su ve deterjanla yıkanıp kurutulduktan sonra kullanılmaktayız.Hastane, poliklinik temizliğinde dikkat edilmesi gereken temel kavramlardan bir taneside Toz alma dışında her tür temizlik işlemi sırasında uygun eldiven giyilmeli, işlem bitiminde eldiven çıkarılıp el hijyeni sağlanmalıdır.Ellerinde yara, çizik, vb. bulunan temizlik personeli toz alma işlemi sırasında steril olmayan temiz eldiven giymelidir. !

Hastane temizliği sistemimiz Nasıl Çalışır

Kullanılan ana ekipmanlar kadar yardımcı ekipmanlar içinde dikkat edilmesi gereken temel unsurlar vardır,örneklersek ; eldivenli ellerle kapı kolu, telefon, masa, vb. yüzeylere temas edilmemelidir. Tuvalet temizliği için kullanılan eldivenler diğer alanların temizliğinde kesinlikle kullanmamaktayız.Mop ile temizlik yapılarak ilerlenirken temizlenmemiş alan bırakılmamaktayız.Kirli mop ile temizlik yapılmamamaktayız, kirlenen moplar sıcak su ve deterjanla çamaşır makinasında yıkanıp kurutularak saklanmaktayız..

Hastane Temizliğinde Risk Grupları:

 • - Yüksek riskli alanlar:
  Ameliyathane, yoğun bakım üniteleri, hemodiyaliz, infeksiyon kontrol komitesi tarafından belirlenen özel alanlar (allojeneik/otolog kemik iliği nakli yapılan hastaların odaları, izolasyon odaları, nötropenik hasta odaları, solid organ nakli yapılan hastaların odaları, otopsi salonu, doğumhane vb.) bu alanlarda ulv cihazları dahil tüm teknolojik cihazlarımız ile dezenfektasyon hizmeti sunmaktayız.
 • - Orta riskli alanlar:
  Laboratuvarlar, hasta odaları, mutfak gibi daha az temas yüzeyi oluşturan alanlar bu alana girmektedir, doğrudan temizlik yeterlidir.
 • -Düşük riskli alanlar:
  Hemşire, doktor odaları, ofisler, kafeterya, koridorlar ve depolar bu alanlar yinede hastane temizliği standartlarında temizlenir.
 • Hastane Temizliği Kriterler
  Oda zemini çekçek ve faraş ile kaba kirlerden arındırıldıktan sonra , kesinlikle fırça veya süpürge kullanmamaktayız.Odadaki tüm yüzeylerin (pencere önleri, radyatörler, yemek masası, etajer, vb.) tozu alınmaktadır. - Oda zemini temiz alandan başlayarak yatak altları dahil olacak şekilde kapıya doğru paspaslanmakta ve hemen kuru mop ile kurulanmaktadır. Kapı kolları sıvı deterjanla yıkanmış bez ile silinmeli ve kurulanmaktadır.
  Banyo ve tuvaletlerin temizliği en sona bırakılır.Duş ve küvet temizliğinden önce fayanslar, ardından musluk, duş teknesi ve duşa kabin veya duş perdesi sıvı deterjan veya ovma maddesi ile silinmektedir.Lavabo aynası mavi bez kullanılarak cam temizleme maddesi ile silinmektedir.Silinen tüm yüzeyler önce durulanıp ardından kurulanıp kesinlikle ıslak bırakılmamaktadır.
  Tuvalet temizliği için önce sifon çekilmekte, klozet içerisi sıvı deterjan veya ovma maddesi dökülerek tuvalet fırçası ile fırçalanmakta, klozet çevresi ayrı bir temizlik bezi ile sıvı deterjan veya ovma maddesi kullanılarak silinmektedir. Silme işlemi bitince durulama yapılmakta ve ıslak alanlar kurulanmaktadır..HASTANE TEMİZLİĞİ İÇİN ÖNERİLER;
  Hastaneler hijyenik olması en önemli olan yerlerin başında gelir.Binlerce hastanın gün içinde giriş çıkış yaptığı, yine yüzlerce insanın yataklı tedavi aldığı hastanelerde hijyen seviyesi daima üst seviyelerde olması gerekir. Hastanelerde hijyenin en üst noktası olan steril bölgelerin temizliği ise ayrı bir özen ister. Bu nedenden ötürü hastanenin temizlik özel birimleri bulunur. Genel temizliğinin temizlik şirketleri tarafından yapıldığı hastanelerde denetimler doktor ve hemşirelerin bulunduğu özel birim tarafından denetlenir.
  HASTANE TEMİZLİĞİ CİDDİ İŞTİR;
  Gün içinde insan sirkülasyonunun bir hayli fazla olduğu hastanelerde mikrop ve virüslerin hızlı biçimde yayılması ve tedavi altında olan hastaları ciddi oranda etkilemesini önlemek amacıyla hastanelerdeki yapılan temizlik farklı bir önem taşır.Temizlik şirketi elemanları tarafından yapılan hastane temizliği öncesinde temizlik çalışanlarına hastane bünyesinde oluşturulan ve doktor ile hemşirelerden oluşan bir birim tarafından eğitim verilir.Hastane temizliğindeki hijyenin sağlanmasında bu eğitimler önemli bir yere sahiptir.
  HASTANE TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR;
  Hastanelerdeki temizlik sistemi hazırlanan bir program ve risk alanlarının derecelendirilmesine yönelik gerçekleştirilir. Bu derecelendirmeye göre temizliğin nasıl yapılması gerektiği ortaya konur ve temizlik şirketi elemanlarından bu kurallara uyması beklenir. En üst düzeyde temizlik yapılması gereken bu alanların başında ameliyathaneler, yoğun bakım üniteleri ve bu alanların içinde bulunan,banyo, koridor, depo ve personel odaları gelir. Bu alanlarda sık ve etkili temizlik yapılması şarttır. Bu alanlarda ise temizlik sık ve anında yapılmalıdır. Kirlenen yer anında dezenfekte edilmesi gerekir. Bu alanları ise acil servis, merkezi sterilizasyon ünitesi, mikrobiyoloji laboratuvarı ve bu alanların içinde bulunan veya bu alanlarla ilişkili olan, banyo, koridor, personel odalarını kapsar.Düzenli olarak temizlik yapılması gereken alanlardır. Bu alanlar ise mutfak, genel klinikler, koroner yoğun bakım ünitesi, laboratuvarlar, bekleme salonları, Günlük kullanım alanları, poliklinikler, morg, kafeterya ve bu alanların içinde bulunan veya bu alanlarla ilişkili olan asansörler, merdivenler, banyolar, toplantı odaları, personel odaları, depolardır. Bu alanlar ise çoğunlukla idari işlerin yapılandığı alanlardır ve düzenli olarak temizlik yapılması yeterlidir.
  HASTANE TEMİZLİĞİ ÖNERİLERİ;
  Hastane temizliği sırasında temizlik personelinin temizliği de çok önemlidir. O yüzden her katın ayrı bir temizlik personeli vardır ve bu personelin temizlik yaparken eldiven giymesi şarttır.Hastane temizliği önerilerinin başında temizlik bitiminde ise personelin daima elini yıkaması beklenir. Öte yandan temizlik sırasında tozu kaldıracak müdehale yapılmaması istenir. Temizlikte az toz oluşturacak yöntemler seçilmelidir.Ayrıca her alan için ayrı bez kullanılması ve bezlerinde tüy bırakmamasına dikkat edilmesi gerekir.
Telefon: 0532 0 665 668
Fax: 0536 895 52 46
7/24 Saat: 05:00 am – 24:00 pm
7/24 Saat Hizmet
Hemen Randevu Al